Rot Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?


Aracınız ne kadar iyi ve güvenilir olursa olsun. Neticede 4 lastik üzerinde gitmektesiniz. Bu durumda lastikleriniz, jantlarınız ve elbette hızla dönen bu aksamın güvenilir ve kusursuz çalışması can ve mal güvenliğiniz açısından son derece önemlidir.

Aracınızla hareket halindeyken direksiyonu gevşettiğinizde aracınız bir tarafa çekiyor mu? Hızınız arttığında direksiyonda bir titreşim hissediyor musunuz? Eğer bu iki belirtiden herhangi birini fark ettiyseniz, size tavsiyemiz en yakın Rot-Balansçıya gitmenizdir.

Aracınızda güvenli ve konforlu bir sürüş elde edebilmeniz için aracınızın arka tekerleklerinin ön tekerleklerinin hizasında olması, aynı istikamette ayarlı olması gerekmektedir. Bu gereklilik yavaş seyir esnasında pek hissedilmese de hızın artması ile birlikte sürüş güvenliği açısından hayati önem sergiler. Bunun yanında aracın ağırlığının dört tekerleğe uygun şekilde yayılması da zorunludur.

 

Rot Ayarının Bozulduğunda Ortaya Çıkan 5 Belirti.


    Eğer;

  • Düz yolda seyir esnasında aracınızın direksiyonunu gevşettiğinizde aracınız sola veya sağa çekiyorsa,

  • Sürüş sırasında ve virajlarda savrulma hissine kapılıyorsanız,

  • Dönüşlerde ön tekerleklerden veya ön takımlarda ses geliyorsa,

  • Lastiklerinizin diş izleri orantısız şekilde lastiğin ortasından, iç veya kış taraftan siliniyorsa rot ayarı yaptırmanızın zamanı gelmiş olabilir.

  • Son rot ayarı yaptırdığınız tarihten itibaren 5.000 – 6.000 km. yol yaptıysanız rot ayarı yaptırmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istasyona yerleştirilir. İşi uzmanları tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğu araştırılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra çeşitli sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu bilgisayarlara bağlanır. Bu bilgisayarlar rot ayarının bozukluğunun derecesini bildirirler. Sonrasında ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve her iki tekerlek te birbirine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanmış demektir.