Lastik Rotasyonu (Yer Değiştirme)

Lastiklerinizin yerini düzenli olarak değiştirmek lastik bakımının önemli bir parçasıdır. Düzenli lastik rotasyonunun esas amacı, aracınızın tüm lastiklerinde daha düzgün aşınma elde etmektir. 
Arabanın evraklarında hiçbir rotasyon periyodu ya da örneği verilmemişse, lastiklerinizi en az her 10.000 km ile 15.000 km arasında kendi aralarında yer deği
ştirin. Bununla beraber, eğer düzensiz ve eşit olmayan aşınma oluşursa lastiklerinizi daha erken yer değiştirin ve aşınma sorununun nedenini anlamak için uzman bir lastik bayisine ya da öndüzen servisine danışın. Unutmayın ki çukura girmek gibi ağır bir darbe, daha sonra düzensiz lastik aşınmasına yol açan rot ayarı bozulmasına neden olabilir. 

 

Önden çekişli araçlarda, aracınızın lastiklerinin düzenli olarak yer değiştirmesi özellikle önemlidir, çünkü ön lastikler arka lastiklerden daha çabuk yıpranır. Düzensiz diş derinliği, önden arkaya, özellikle yağmurda düzensiz frenleme ve zayıf yol tutuşuna sebep olacaktır. Eğer lastiklerinizin yerini değiştirmezseniz, her seferde iki lastiğinizi değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu da, her zaman düzensiz diş derinliği sorunu yaşayacaksınız anlamına gelir. Lastiğinizin dörtlü setini hep birlikte değiştirmek, aracınızın yol tutuşunu, frenleme kavramasını ve aracın balansını koruyacaktır. 

Not: Eğer yönlü lastikleriniz varsa dikkat edin. Yönlü lastikler aracın diğer tarafındaki lastiklerle yer değiştirilmemelidir, sadece ön ve arka lastiklerin yeri değiştirilmelidir. Lastiklerinizin yönlü olduğundan emin olmak için lütfen lastiğinizin yanağındaki, üzerinde rotasyon yazan oku bulun.

Yönlü lastiklerde; 

arka sağ —> ön sağ
arka sol —> ön sol 

ön sağ —> arka sağ
ön sol —> arka sol 

Düz lastiklerde; 

arka sağ —> ön sol
arka sol —> ön sağ 

ön sağ —> arka sağ
ön sol —> arka sol