JANT DÜZELTME


 

 

Eğrilmiş,  bükülmüş jantlar, Jant Düzeltme Makineleri ile nasıl eski haline getirilir?


Jant Düzeltme Makineleri ısıtılmış bir jant üzerinde çekme / itme tekniği ile çalışır. Bu teknik jant düzeltme konusunda yıllardan beri en çok tavsiye edilen yöntem olmuştur. Isıtma olmadan eğrilmiş jantın, dönen tekerlekler vasıtası ile sıkıştırılarak düzeltilmesini veya bağımsız hidrolik aparatların kullanılmasını özbek otomotiv olarak tavsiye etmiyoruz. Bazı kimseler ısıtma olmadığı için bu yöntemin daha iyi olduğunu iddia edebilirler. Metalin yapısını değiştirecek derecede olmadıkça, ısıtmanın janta hiçbir zararı olmamaktadır. Ancak soğukken düzeltilmekte olan bir jantın her an kırılma tehlikesi vardır.

 

– Ne tür Jantlar düzeltilebilir ?


– Jant Düzeltme / Doğrultma Makinelerini ( Jant Tamir Makineleri) klasik çelik jantların, alüminyum alaşım jantların hatta çok değerli krom ve magnezyum jantlarınızın düzeltilmesinde başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

– Jantın üretiminde kullanılan materyale ne kadar güvenebilirsiniz ?


– Jantın üretiminde kullanılan materyal çok önemlidir. Eğer klasik bir çelik jant üzerinde çalışıyorsanız , jantın esnekliğinden dolayı hiçbir problem yaşamazsınız. Alaşım jantlar üzerinde çalışıyorsanız çok daha dikkatli olmalısınız. Düzeltilmesi gereken bölge işleme başlamadan önce kesinlikle ısıtılmalıdır.

 

– Jant Düzeltme Makinesi ile düzeltme / doğrultma işlemi yaparken jantın kırılması sıkça karşılaşılan bir sonuç mudur?


– Jantın kırılması, klasik çelik jantlarda sıkça karşılaşılan bir durum değildir. Alaşım jantlarda ise eğer yeteri kadar dikkat etmezseniz, jant her an kırılabilir, yırtılabilir. Jantta bir kırık varsa düzeltme işlemine başlamadan önce kaynak ile kırığı tamir etmeniz gerekir. En son olarak da, torna sistemini kullanılarak kaynaktan ve sürtmelerden kalan kalıntılar temizlenir.

 

– Jant Düzeltme makineleriniz, jant göbeğindeki eğrilikleri düzeltebilir mi ? 


– Eğriliğin durumuna göre değişir. Jantı makinenin üzerine düzgün bir şekilde monte edebilmemiz icin, jant göbeğinin yeteri kadar düzgün olması gerekir.

 

Hidrolik Jant Düzeltme makinesini kullanarak düzeltilemeyecek derecede olan jantlar var mıdır ?


– Tüm eğrilikler ve kırıklar düzeltilebilir ancak kendi emniyetiniz açısından, jant göbeğine çok yakın olan eğrilikleri ve kırıkları tamir ederek jantın düzeltilmesini tavsiye etmiyoruz.